Дисклеймер: я дуже поважаю кожного митця та кожну мисткиню, кожного молодого куратора (-ку) та артменеджера (-ку), всіх представників арт індустрії. Мої звернення не мають на меті жодним чином задіти почуття митців, які докладають зусилля для побудови своєї кар'єри. Моя думка - лише моя думка і вона не стосується усіх, я не роблю узагальнення.
Що цікавить арт колекціонерів сьогодні? В мене є зустрічне питання - що сьогодні цікавить митців? Окрім бажання швидкої слави та продажу робіт без прикладання великої кількості зусиль. Чи цікавить митців саморозвиток, інсайдерська інформація, аналітика арт ринку, аналіз цільової аудиторії? Чи цікавить митців велика кількість спроб без негайного результату, робота на перспективу, вкладання ресурсу в самого себе без віддачі “тут і зараз”. Все частіше можна почути фрази “А скільки ви мені заплатите?”, “Мій час коштує грошей”, “Досвід мені нецікавий”, “А чому я маю це робити?”. І все рідше можна побачити прагнення митця зарекомендувати себе - зрозумійте правильно, я не говорю про якісь там радянські уявлення про 20 років на одній посаді перед підвищенням - я говорю лише про докладання зусиль та проактивність. Невже це забагато? Якщо так, то я як selfmade person дуже спантеличена. Це тенденція останніх років чи все завжди було так, розкажіть мені, будь ласка, якби за кожне питання “Як мені продавати свої роботи” від митців я отримувала по долару, то могла б вже не працювати. Це найпоширеніше запитання, яке я чую від вас, митці: на консультаціях, неформальних зустрічах, прогулянках по галереях, посиденьках в барах, ви задаєте мені його усюди. Митці, ви постійно про це питаєте. А от коли настає моя черга питати вас у відповідь, ви трішки губитесь. Ну хоча б навіть зараз дайте відповідь на питання: “Що конкретно за минулий тиждень ви зробили для продажу вашої роботи?”. Зазвичай, чомусь, відповідь дуже незрозуміла. Ви розумієте мій прозорий натяк?
Молоді люди (художники), (жодного ейджизму), сьогодні дуже вимогливі до всіх навколо, крім самих себе. І справа не лише у віці, (жодного ейджизму), деякі представники покоління 30+, 40+ чи навіть 50+ висловлюють думку, що в мистецький світ неможливо пробитися, роботи неможливо продати, бо ніхто не хоче їм у цьому допомагати. Вибачте за моє неприкрите здивування, а хіба хтось повинен бігти і допомагати комусь продавати роботи і будувати кар'єру? Це працює трошки не так.
Не забуваємо, що прагнучи монетизувати своє мистецтво, митцю треба опрацювати основу, базу, яка до тих самих продажів вас і приведе. Я вам дійсно можу порекомендувати для цих цілей наш WORKBOOK від art navigator academy.
Що ж, дійсно, коли стикаєшся з питаннями продажів, дуже цікаво та важливо знати, а що ж думає людина по ту сторону фінансової угоди - колекціонер. Ви коли-небудь пробували уявити себе на місці колекціонера, або, можливо, у вашій колекції вже є хоч 1 робота сучасного митця. Чому ви її придбали? Що вами рухало? Яка була мотивація?А у інших колекціонерів питали, чому вони придбали ту чи іншу роботу?
У Art Basel є дуже класна рубрика “Why I collect”, де колекціонери розповідають, як вони почали колекціонувати, що зараз є в їх колекціях, чому саме так. Читали ці статі? Аналізували? Ні? Дивно. Адже ви хочете потрапити у колекції, я правильно розумію? А отже маєте орієнтуватись у психології колекціонування - щоб навчитись відповідним чином презентувати своє мистецтво та формувати ком'юніті колекціонерів навколо себе, а потім працювати з ними.Давайте розкажу вам я, що я особисто ціную у предметах мистецтва і що змушує мене віддати свої гроші за мистецтво. В мене є колекція, я колекціоную сучасних молодих українських митців. Іноді я дуже довго спостерігаю за розвитком митця, в якому бачу потенціал, переглядаю його чи її роботи, чекаю, коли знайду “свою”, яка відгукнеться за сенсами. Іноді я закохуюсь в роботу через історію, яка за нею стоїть (але для цього митець її має розповісти). Іноді я дуже хочу підтримати молодого митця, в якому бачу потенціал, і купую його роботу - зазвичай, в такому випадку невеличку, адже чи буде розвиватись митець з потенціалом залежить виключно від зусиль самого митця, тому час покаже, чи зробила я гарну інвестицію. Іноді, мене зачаровує сюжет серії (роботи) або композиція чи кольорова гама - тобто чисто візуальні та концептуальні складові - і я купую роботу. Але в кожному з цих випадків я звертаю увагу на Особистість! Мені цікава особистість митця - чим вона наповненіша, глибока та ерудована - тим наповненіше зазвичай і мистецтво.
Ви коли-небудь робили опитування серед ваших колекціонерів, чому вони придбали вашу роботу? Якщо ні - зробіть, вам буде корисно це почути та проаналізувати.
Звичайно, ми не можемо опиратись лише на мій досвід, тому я проаналізувала для вас свіжий звіт Collector Insights Report 2024 від Artsy s в мене є кілька цікавих інсайтів для вас. Повний звіт, до речі, ось тут, а я вибрала для вас тези та додала свої коментарі:
1. Молоді колекціонери переважно (82%) купують мистецтво онлайн
І що з того? Коментую як арткураторка: молоді митці мають в першу чергу формувати навколо себе коло молодих колекціонерів, а не чекати, поки прийдуть відомі колекціонери та викуплять усі їх роботи (спойлер: такого не буде). А також потрібно розвивати продажі на онлайн площадках, це маркетплейси та власний інстаграм.
2. Молоді колекціонери мають певну мотивацію при покупці молодого мистецтва, і це: підтримка молодого мистецтва та мистецтво як інвестиція
І що з того? Коментую як арткураторка: якщо ви молодий митець, який розвивається - це привід знайти підтримку у вигляді молодого колекціонера, який, можливо, шукає саме вас - потрібно бути проактивним та помітним і створювати якісний мистецький продукт. Щоб у вас було цікаво інвестувати, потрібно якісно та стратегічно розвивати мистецьку кар'єру та бути профі вже із самого початку шляху.
3. 95% колекціонерів вважають, що прозорість ціни - це важливо
І що з того? Коментую як арткураторка: ціна на ваші роботи - це не секрет, ніхто не має їх вгадувати (ніхто і не буде), потрібно знати принципи ціноутворення та розбиратись у професії формування ціни на твір мистецтва (формула та критерії ціноутворення).
4. 80% колекціонерів сказали, що вони планують виділяти такі самі бюджети на мистецтво у 2024 році як і у 2023
І що з того? Коментую як арткураторка: колекціонери витрачають гроші на мистецтво, вони закладають у власний бюджет витрати на мистецтво, покупка мистецтва колекціонером - спланований крок, який базується на аналізі ринку та пропозицій на ринку. митець має створювати якісне мистецтво та бути видимим, щоб його було помітно.
5. 75% колекціонерів планують відвідати від 2-5 топових арт ярмарок у 2024 році
І що з того? Коментую як арткураторка: митцю потрібно розбиратись у тому, як функціонує арт ринок, прагнути досягти рівня, щоб бути презентованим галереєю на топових арт ярмарках.
6. більшість колекціонерів просять знижку у розмірі 11-20%
І що з того? Коментую як арткураторка: митцю потрібно розібратись у принципах коректного ціноутворення на предмети мистецтва, а також бути готовими до ситуацій, коли колекціонер може попросити знижку або "грати на випередження" та створювати спеціальні пропозиції при продажах робіт.
Давайте зафіналимо це текст:
Якщо говорити про професійний розвиток кар'єри митця, то продажі - це як верхівка айсберга і якщо в айсберга не буде основи, то він не встоїть. Один лише аналіз ринку, аналітики та звітів (дай Боже здоров'я компаніям, які їх роблять) потребує годин вашої персональної роботи, окрім цього ще треба багато вчитись, багато спілкуватись, багато працювати за компом багато спілкуватись та працювати в режимі офлайн. Митець - неймовірна професія, вона дає неймовірні можливості для тих, хто якісно розвиває себе та своє мистецтво, хто не чекає, а діє і знаходиться у проактивній позиції. Чи хотіла б я бути митцем? Навряд чи, бо я на своєму місці - я арткураторка, це теж професія не цукор, але я люблю мистецтво і свою діяльність всім серцем, інакше я не робила б цього.
Так, а що по колекціонерам та продажам? Розвивайтесь, працюйте над своїм рівнем та якістю свого мистецтва, робіть багато роботи. Хочете продавати - продавайте, а не сидіть на дупці рівно. Хочете потрапляти в колекції - формуйте навколо себе базу молодих колекціонерів і працюйте над якістю свого мистецтва та своєю проявленістю. Бо під лежачий камінь вода не тече, і якщо у свої 16 я не дуже розуміла сенс цієї фрази, то сьогодні дуже чудово розумію.